28 Şubat 2024
  • Antalya16°C

YEREL SEÇİM VE ÖNCELİKLER...

Ömer Yetgin

09 Şubat 2024 Cuma 01:20

 31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler gerçekten öncesi ve sonrasıyla çok konuşulacak gibi görünüyor. 
  Antalya'da siyasi partilerin yerel seçim stratejisinin en fazla yoğunlaştığı kulvar Büyükşehir Belediye başkanlığı gibi görünse de ilçelerde gerçekten çok büyük bir heyecan var. 
 Elbette yerel seçim sürecini etkileyecek en önemli olgu hayat pahalılığı, işsizlik, ve emeklilerin durumu... Adaylar için bir diğer handikap sürenin çok kısalması. Artık yerel seçimlere 2 aydan az bir süre kaldı. 
Evet... Yerel seçim yarışı  tüm hızıyla sürüyor.  Öncelikle bu sürecin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.
  Seçmenler  bu seçimde kentlerinin geleceği için karar verecekler. Genel seçimlerle kıyaslanmaması gereken bir seçim. Belediye meclisleri de başkanlar kadar önemli.  Liyakat, bilgi, kariyer, vizyon ve inandırıcılık çok önemli. 
   Tam da bu noktada vatandaşların devasa bütçelerini emanet edecekleri heyetleri iyi idrak ederek belirlemelerinde yarar var. Belediyeler karma ve katma bütçeli iktisadi kamu işletmeleri. Bu bütçeler sayıştay tarafından, idari kararlar da İçişleri Bakanlığı tarafından denetlense bile en iyi denetim halkın sandıkta yaptığı denetimdir. Başarısız, liyakatsiz ve rutin belediyecilik anlayışını benimseyen her türlü yaklaşım bu şehre hiç bir şey katmaz...
 31 Mart yerel seçimlerini bu  perspektiften değerlendirmek ve adayların  hakla olan diyaloğunu iyi sentezlemek, belediye meclis üyesi adayların vizyonuna ve bilgi birikimine iyi bakmak gerekiyor.
Bu yazı toplam 227 defa okunmuştur.
Yorumlar