20 Nisan 2024
  • Antalya17°C

“VERGİ MEMURLARININ TALEPLERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”

Vergilerin toplanmasında mesai gözetmeksizin çalışan memurların Vergi Haftası’nda unutulmaması gerektiğinin altını çizen Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının

“Vergi memurlarının talepleri göz ardı edilmemeli”

28 Şubat 2024 Çarşamba 16:46

Vergilerin toplanmasında mesai gözetmeksizin çalışan memurların Vergi Haftası’nda unutulmaması gerektiğinin altını çizen Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının taleplerine dikkat çekerek, vergi memurlarının taleplerinin göz ardı edilmemesini istedi.

Vergi Haftası, her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanıyor. Bu yıl 26 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen kutlamalar başlarken Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları, vergilerin toplanması için büyük çaba harcayan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının taleplerini dile getirdi. Danabaşoğulları, fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

“GELİR DAĞILIMINI DÜZENLEMENİN EN ETKİN YOLLARINDAN”

Ülke içinde gelir dağılımını düzenlemenin en etkin yollarından birinin vergi politikaları olduğunu belirten Danabaşoğulları, şunları kaydetti:

“Vergi politikalarının temel amacı, kişi ve kurumların gelirleriyle orantılı vergi toplanması yoluyla, toplanan vergilerin kamu hizmetleri aracılığıyla ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmesi, böylelikle de düşük gelirli ile yüksek gelirli kesimler arasındaki dengenin sağlanmasıdır. Çeşitli sebeplerle vergi toplamanın güç olduğu ülkelerde ortaya çıkan kaynak ihtiyacı, devletin ulaşabildiği kesimlerden yüksek oranda vergi alması, ulaşamadıklarından vergi almamasına yol açmakta, sıklıkla çıkarılan vergi afları ya da istisnalar aracılığıyla düzenli vergi ödeyen kesim aleyhine bir durum ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olunca idare de kamu harcamalarına kaynak oluşturacak gelirlerin başında gelen vergiyi, tahsilin en kolay olduğu kesimden yani kayıt altında çalışan kesimden almakta ve düzenli vergi ödeyen kesimlerin omuzlarına olması gerekenden fazla vergi yükü binmektedir. Bu duruma ücretliler için uygulanan gelir vergisi tarifesi de eklendiğinde çalışanların kısa sürede üst vergi dilimlerine geçerek daha fazla vergi ödemeye başlaması söz konusu olmakta. Türk Büro-Sen olarak, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesi talebimizi her platformda dile getirmeye devam edeceğiz.”

“MEMURLARIN TALEPLERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”

Vergilerin toplanmasında gece gündüz demeden mesai gözetmeksizin çalışan memurların Vergi Haftası’nda unutulmaması gerektiğini belirten Danabaşoğulları, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının taleplerini şöyle sıraladı:

“657 sayılı kanunda Mali Hizmetleri sınıfı oluşturulmalı. Uzmanlar arasında merkez – taşra ayrımına son verilmeli. Taşra teşkilatında çalışan personel de servis hizmetinden faydalandırılmalı. Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki personele ivedi olarak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı açılmalı. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan fazla mesai ücretleri yeniden ödenmeli.” Danabaşoğulları, bunları çalışanlar adına Vergi Haftası’nda talep ettiklerinin altını çizdi.

“SORUNLAR ÇÖZÜLMEDEN KUTLAMALARI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının yapılandırma uygulamalarının başlatıldığı süreçte, mesai mefhumu tanınmadan çalıştırıldıklarına dikkat çeken Danabaşoğulları, kurum çalışanlarının ağır iş temposuna, yapılandırma çalışmalarıyla gelen yeni bir iş yükünün binerek, personelin mükelleflerle karşı karşıya geldiklerine işaret etti. “Gece-gündüz, hafta sonu demeden bayram tatillerinde dahi çalışarak görevini yapan fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesi mümkün değil” diyen Danabaşoğulları, “Türk Büro-Sen olarak, devletin en önemli gelir kalemi olan vergilerin toplanması için canla başla çalışan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarının yeniden düzenlenmesini, Gelir Vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenmesini, memurlara yapılan artışların vergi ile geri alınmasının önüne geçilmesini istediklerinin altını çizdi. HABER: EROL YILDIZOĞULLARI

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur
Yorumlar