12 Temmuz 2024
  • Antalya30°C

SPOR TURİZMİNE YÖNELİK YATIRIMLARLA 6-8 AYLIK SEZONU 12 AYA ÇIKARDI

Dünyanın en popüler destinasyonları arasında yer alan Türkiye'de, turizm sezonunun 12 aya çıkarılmasına yönelik stratejilerde Şahinler Holding'in Antalya...

Spor turizmine yönelik yatırımlarla 6-8 aylık sezonu 12 aya çıkardı

10 Temmuz 2024 Çarşamba 12:38

Dünyanın en popüler destinasyonları arasında yer alan Türkiye'de, turizm sezonunun 12 aya çıkarılmasına yönelik stratejilerde Şahinler Holding'in Antalya ve Kayseri'deki otellerinde hayata geçirdiği işletme modelleri sektörde güçlü bir sinerji oluşturdu.

Şahinler Holding, Megasaray markalı 4 oteli ile DAS 3917 isimli tesisinde deniz, spor ve kış turizmini bütünleştirerek 4 yıllık süreçte doluluk oranını ve istihdamını artırmayı başardı. Türkiye ve Almanya'nın yanında Fransa, Bulgaristan, Mısır ve Ürdün'de çeşitli sektörlerde yatırımları bulunan Holding'in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Deniz Şahin, Antalya'da Megasaray Club Belek, Megasaray Westbeach Antalya ve Megasaray Resort Side; Kayseri'de Megasaray Mont Erciyes ve DAS 3917 markalarıyla turizm sektörüne güç verdiklerini, bu destinasyonları sezonluk değil, yıl boyu ziyaret edilebilir hale getirme hedefiyle ilerlediklerini belirtti.

"Otel yatırımlarımızla Erciyes'in marka değerini artırdık"

6 bin yıllık tarihi mirasa sahip Anadolu'nun kadim şehirlerinden Kayseri'de iki ayrı otel yatırımı yaptıklarını belirten Deniz Şahin, popüler kayak merkezi Erciyes Dağı'nda konforlu ve lüks kış tatili deneyimi sunarak hem dinlenmek hem de macera dolu bir tatil geçirmek isteyen misafirler için ideal seçenekler sunduklarını belirtti. Erciyes'in en seçkin konaklama merkezlerini Türkiye'ye kazandırdıklarını vurgulayan Şahin, "Megasaray Mount Erciyes otelimiz, bölgenin en uzun ve en iyi kayak pistlerine yakın konumuyla dikkat çekiyor. Aileler için ideal bir destinasyon olan otelimizde, beyaz örtüyle kaplı pistlerde kayak deneyimi sunuyoruz. 72 odalı ve 5 dağ evi olarak hizmet veren DAS 3917 otelimizde ağırladığımız misafirlerimize A plus hizmetler sunarken gurme lezzetleri, sanatı ve müziği zirvede buluşturuyoruz. Erciyes'teki tenis kortlarımızla Türkiye'nin ilk yüksek irtifa kamp merkezini kurduk" diye konuştu.

Spor turizmine yönelik yatırımlarla 6-8 aylık sezonu 12 aya çıkardı

Megasaray Club Belek'te spor turizmine yönelik yatırımlar sayesinde 6-8 aylık sezonu 12 aya çıkarmayı başardıklarını vurgulayan Deniz Şahin, bu tesiste futbol sahaları, tenis kortları ve nehir kenarında kano branşlarındaki etkinliklerin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Belek'teki tesisimizde 62 tenis kortu bulunuyor. Bu kortlarda düzenlediğimiz turnuvalar hem yurt içi hem de yurt dışından ilgi görüyor. Tenis kortları sayısını artırdıkça doluluk oranlarımız da arttı. Futbol ve kanoda da kamp sayısını çoğalttıkça misafir ortalamamız yükseldi. Şimdi de Erciyes Dağı'na 12 kort yapıyoruz. Bu yatırımımız Türkiye'nin ilk yüksek irtifa tenis kamp merkezi olacak. Kışın Belek'te yaptığımız turnuvaları ve Megasaray Tenis Akademisi eğitim programlarını yaz aylarında Erciyes'te gerçekleştirmenin hazırlıklarını yapıyoruz. Erciyes'te kayak sezonu ortalama 4 ay sürüyor. Bahar ve yaz aylarında tenis organizasyonlarıyla Kayseri'de turizm sezonunu 12 aya çıkaracak olmanın heyecanını yaşıyoruz" dedi.

"Yatırımlarımız sayesinde güçlü hizmet kadromuzu koruyoruz"

Bu operasyonların turizm sektörünün en önemli sorunlarından olan nitelikli iş gücü istihdamının korunmasında büyük fayda sağladığını altını çizen Deniz Şahin, şunları söyledi:

"Bir insana "6 ay çalış, sonra gelme" dediğinizde o kişi ya yeni sezona hiç işe hiç gelmez veya gelenlerin verimliliği düşük olur. Bu sıkıntıyı aşmak adına sektörümüzde birçok tesis, Kırgızistan'dan, Özbekistan'dan ve Ukrayna'dan ihtiyaç duyduğu niteliklerde personel alıyor. Megasaray Otelleri olarak kadromuzdaki kaliteli personelimizi kaybetmemek adına Kayseri'ye yatırım yaptık. Çok da başarılı olduk. Ekip arkadaşlarımıza Antalya'daki otellerimizde eğitim verip, Kayseri'ye çekiyoruz. Yüksek sezonda da Kayseri'deki personelimizden Antalya'da otellerimizde yararlanıyoruz. 4 yıllık süreci değerlendirdiğimizde toplam doluluk oranımızda ve istihdam ettiğimiz personel sayısında önemli artışlar yakaladık. İnsanlara 12 ay iş imkânı sağlarsak, insanlarımıza güzel ortamlar sunarsak nitelikli işgücü sıkıntısı yaşanmayacağını sektörümüze gösterdik."

"Balkan ve Baltık ülkeleri ile Polonya ve İngiltere'den gelen turist sayısı katlanarak artıyor"

Otelleri'nde yurt dışından gelen misafirlerin çoğunlukla Alman ve Rus olduğunu ancak son yıllarda savaşlar ve jeopolitik gerilimlerden olumsuz etkilendiklerini aktaran Deniz Şahin, pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik hamlelerin olumlu yansımalarını bu yıl dikkat çekici şekilde gördüklerini vurguladı. Deniz Şahin, "Son aylarda Balkan ve Baltık ülkelerinde çok güçlüyüz. Alternatif pazar arayışında Polonya'dan çok ciddi düzeyde talep alıyoruz. Polonya'da gelen turistlerin sayısı katlanarak büyüyor. İngiltere'de yaptığımız pazarlama faaliyetleri konaklama performansımıza çok olumlu yansıyor. İngiltere'den gelen misafir sayımızı iki katına çıkardık. Rusya'dan gelmesini beklediğimiz turist sayısında da küçük oranlarda bir düşüş bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Her şey dahil sisteminde turizm sektörüne rol model"

Deniz Şahin, turizm sektöründe çeşitli kesimlerde eleştiri konusu olan her şey dahil sistemde Türkiye'nin başarılı sınavlar verdiğini ve dünya genelinde çok ileride olduğunu, holdingin Antalya'daki tesislerinde de bu sistemi oturtarak sektörde rol model markalar arasında yer aldıklarını söyledi. Deniz Şahin, "Dünyaya baktığımızda her şey dahil tatil, Mısır ve Tunus başta olmak üzere çeşitli ülkelerde uygulanıyor. Ancak Türkiye fiyat ve fayda anlamında kıyaslandığında bu ülkelerin çok önünde bulunuyor. Daha da ileriye gidebileceğimizi düşünüyorum. Dubai, Yunanistan ve İspanya'daki destinasyonlarda oda-kahvaltı fiyatlarını karşılaştırdığımızda birkaç istisna hariç misafirlerimize verdiğimiz hizmetler gerçekten çok üst düzeyde kalıyor. Türkiye her şey dahil sistemi en iyi uygulayan ülkeler arasında lider konumdu bulunuyor. Her şey dahil sistem, konfor, kolaylık ve tatil maliyetlerini daha önceden belirlenmiş bir fiyatla bütçe planlamasını kolaylaştırdığından popülerliğini artırıyor" diye konuştu.

Antalya Son Haber

Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
Yorumlar