03 Aralık 2023
  • Antalya12°C

ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNU

Ömer Yetgin

21 Kasım 2023 Salı 00:05

 

            Eğitimde ciddi sıkıntılardan bir tanesi de kuşkusuz üniversite öğrencilerinin yurt sorunu.

            Ev kiralarının astronomik biçimde arttığı, okul araç ve giderlerinin ciddi biçimde yükseldiği günümüzde özellikle anne ve babaların çocuklarının barınmalarına ödediği rakam her geçen gün artıyor.

            Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için her şeyden önce yeni sosyal tesisler gerekli.

            Ev kiraları malum; Antalya’da özellikle üniversite bölgesindeki veya bu yerleşkeye yakın mahallelerde kiralar ateş pahası!

            Bazı daireler 20 – 25 bin liraya kadar çıkabiliyor. En ucuz daire 12 bin liradan başlıyor. Böyle olunca aileler ve öğrenciler kiraları ödemekte oldukça zorlanıyor.

            Üniversiteye yakın bölgelerdeki Uncalı, Siteler, Toros, Gülveren, Kültür ve Yenidoğan gibi mahallelerde ev kiraları adeta rekor kırıyor.

            Böyle olunca öğrencilerin barınma sorunu her geçen gün işin içinden çıkılmaz boyuta geliyor.

Tam da bu noktada, geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını çözmek amacıyla üniversite bölgesinde 50 öğrenci kapasiteli yeni bir yurt daha hizmete açtı.

Anımsanacağı üzere, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’da artan kira fiyatları sonrasında üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını çözmek amacıyla üniversite bölgesinde geçtiğimiz yıllarda 330 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdunu hizmete açmıştı. Daha sonra Elmalı’da bir yurt açan Başkan Muhittin Böcek, son olarak Gülveren Mahallesi’nde kız öğrenciler için yeni bir yurt desteği sağladı.

  Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Üniversite Destekleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Uluç arasında, öğrenci yurdunun kiralanması ve işletilmesiyle ilgili protokol imzalandı.

            Bu çalışmalar ve girişimler mevcut sorunun çözümünü tümüyle karşılamasa da en azından umut veren adımlar olarak değerlendirilebilir.

            Barınma sorununun çözümüne yönelik daha kapsamlı çalışmalar ve projeler görmek dileğiyle…

Bu yazı toplam 156 defa okunmuştur.
Yorumlar