28 Şubat 2024
  • Antalya17°C

“KAYIPLAR HEP EMEKÇİDEN OLUYOR”

TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırmaya göre açlık sınırının 15 bin liraya, yoksulluk sınırının 49 bin liraya ve bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin 19 bin liraya çıktığına dikkat çeken TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, yüksek enflasyon

“Kayıplar hep emekçiden oluyor”

12 Şubat 2024 Pazartesi 13:57

TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırmaya göre açlık sınırının 15 bin liraya, yoksulluk sınırının 49 bin liraya ve bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin 19 bin liraya çıktığına dikkat çeken TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, yüksek enflasyon karşısında asgari ücretin çok düşük kaldığına işaret ederek “Kayıplar hep işçiden, emekçiden oluyor” diye konuştu.

TÜRK-İŞ’in araştırmalarına göre 2024 yılı Ocak ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 15 bin 48 liraya yükseldi. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 49 bin 19 liraya çıktı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 19 bin 630 liraya ulaştı. Mutfak enflasyonu ise aylık yüzde 4.27, 12 aylık yüzde 69.76 ve yıllık ortalama yüzde 79.44 oranında arttı. Araştırma sonuçlarını değerlendiren TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, yüksek enflasyon karşısında emekçilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti.

untitled-1-copy-173.jpg

“SIKINTILARA DİKKAT ÇEKİYORUZ”

Yaklaşık 45 yıldır bu araştırmayı yaptıklarını hatırlatan Ünal, “Pazarları ve AVM’leri dolaşarak bu tespitleri yapıyoruz. Açlık sınırını, yoksulluk sınırını rakamlarla, istatistiklerle ortaya koyuyoruz. Araştırmalarımız sonucu ortaya çıkan sıkıntılara dikkat çekiyoruz. Halkın daha iyi bilgilendirilmesi için bunları hep gündeme getiriyoruz. Açlık sınırı 15 bin 48 lira, yoksulluk sınırı 49 bin 19 lira ve bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 19 bin 630 lira olmuş durumda. Bu rakamlara işçilerimiz ulaşamıyor. 1980’den sonraki süreçte serbest piyasa ekonomisi uygulamasına geçildi. Raflardaki, pazarlardaki, alışveriş merkezlerindeki fiyatlar denetlenmezse, fiyat artışlarının önüne geçilmezse sıkıntıyı hep yaşamaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

cemil-unal-turk-is-antlaya-il-temsilcisin-2024.jpg

“KAYIPLAR HEP EMEKÇİDEN OLUYOR”

Ünal, “Bugün bir işçinin en az alması gereken ücret yoksulluk sınırı olan 49 bin liradır. Hatırlarsanız biz asgari ücrette ‘En az 18 bin lira olsun’ dedik ve şerh koyduk. Dikkat ederseniz bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 19 bin 630 lira. Asgari ücret 17 bin lira. Birde ‘Yılda bir defa artırılacak’ gibi söylemler de can sıkıcı. Kayıplar hep işçiden, hep emekçiden oluyor” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
Yorumlar