19 Temmuz 2024
  • Antalya37°C

ÇEVREYİ KORUMAK VE TASARRUF

Mustafa Yetgin

04 Kasım 2023 Cumartesi 09:43

Hayatımızın giderek önem taşıyan faktörlerinden bir tanesi çevreyi koruyabilmek ve verimli çalışmalar sergileyerek tasarruf sağlamak.
 
Tasarruf hayatımızın her kademesinde olması gereken bir konu.
 
Kamu kaynaklarını en verimli ve etkin şekilde kullanmak ve tasarrufu da teşvik etmek lazım.
 
Ekonomik sıkıntılarının giderek arttığı günümüzde tasarrufu sürekli ön planda tutmak lazım.
 
Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere her alanda tasarrufu teşvik ederek büyüklü küçüklü projelerle çalışmalar yapmak lazım.
 
Mesela bugün Konyaaltı Belediyesi’nin bir çalışmasından bahsedeceğim.
 
Konyaaltı Belediyesi, merkez ve ek binalarındaki yaklaşık 2000 adet floresanı LED ampullerle değiştirerek yüzde 10 enerji tasarrufu elde ederken, çok sayıda ağacın da kesilmesini önlemiş oldu.
 
Bu manada Konyaaltı Belediyesi, çevreye duyarlı projeleri yapmayı sürdürüyor. Atıl Kitap Kampanyası, karışık atık ve tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi gibi kampanyalarla hem tasarruf eden hem de çevreyi koruyan Konyaaltı Belediyesi, bu doğrultuda yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.
 
Öte yandan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ile Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl başlattığı merkez binası ve ek binalardaki floresan lambalar led ampullerle değiştirilerek yüzde 10 enerji tasarrufu sağlandı. Geçtiğimiz yıl 1000 floresan ampulü 250 led ampul ile değiştiren ekipler, bu yıl da hedefledikleri 1000 ampulü 250 led ampul ile değiştirerek belediyenin tüm hizmet binalardaki floresan ampulleri değiştirmiş oldu.
 
Ağaçların da korunduğu bu tarz çalışmaların örnek olması temennilerimle.
 
Sağlıcakla kalın.
Bu yazı toplam 1285 defa okunmuştur.
Yorumlar