18 Haziran 2024
  • Antalya25°C

ÇEVRE GÜZELLİĞİNİ TEŞVİK ETMEK LAZIM

Mustafa Yetgin

11 Haziran 2024 Salı 00:04

İlimizin kendine has bir güzelliği ve iklimi bulunmakta.

            Her ne kadar bu sene çok bunaltıcı yaz sıcakları herkesi şaşkına çevirse de ilimizin kendine has bir çekim gücü bulunmakta.

            Doğal güzellikler bakımından benzersiz şelaleleri, parkları, sulak arazileri ve göletleri bulunan ilimizin yayla kesimleri de benzersiz güzellikleri barındırmakta.

            Şehir merkezinde çevre güzelliğini daha iyi noktalara getirecek çalışmalar yapılıyor.

            Malumunuz üzere bunlardan bir tanesi de ‘’En güzel bahçe ve balkon yarışması.

 

Bu manada geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7.si düzenlenen “En Güzel Bahçe, Balkon ve Teras Yarışması’nın” sonuçları belli oldu.

   Hatırlayacağınız gibi doğa güzelliğini ve çevre sevgisini arttırmak, yaşanılan çevrenin görsel niteliğini desteklemek, halkın çevre düzenleme ve kent peyzajına yönelik ilgisini teşvik etmek ve bilinçlendirmek amacıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “En Güzel Bahçe, Balkon ve Teras Yarışması’nın” kazananları ve dereceye girenleri belli oldu.

   “ Çevremizi Birlikte Güzelleştiriyoruz” sloganıyla, bu yıl 7.si gerçekleştirilen, yarışma Antalya’nın 5 merkezi ilçesi olan Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu ve Döşemealtı ilçelerini kapsadı. Kategori 1.leri 15 bin TL ödül kazanırken, 2.ler 10 bin TL, 3.ler ise 7. Bin TL ödül kazandı.

Öte yandan apartman bahçesi, açık balkon, kapalı balkon, hobi bahçesi, konut bahçesi, teras, işyeri bahçesi ve site bahçesi olmak üzere toplam 8 kategoriye ayrılan yarışmada dereceye girenler, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Antalya Kent Konseyi, Antalya Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve ANTEPE İnşaat ve Ticaret A.Ş’ den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

“En Güzel Bahçe, Balkon ve Teras Yarışması’nda” dereceye girenler sırasıyla şu şekilde;

Apartman Bahçesi: Sıtkı Bekiroğlu, Yusuf Tutan, Ender Zengin

Açık Balkon: Simge Çetin, Yılmaz Alp, Nihan Akay

Kapalı Balkon: Fatma Aksoy, Vesile Adsan, Uğur İlker Kaya

Hobi Bahçesi: Perihan Şahin, Mustafa Ünlüsoy, Bircan Yavuz

Konut Bahçesi: Hafize Nilgün Kara, Barış Ergül, Melike Atasoy

Teras: Ali Yavuz, Ebru Canoğlu, Şennur Dirman

İşyeri Bahçesi: Nurcan Şen, Kubilay Yücel, Hikmet Öztürk

Site Bahçesi: Ümmü Gülsüm İlaslan, Salih Kuşçuoğlu

   Söz konusu yarışmanın ödül töreni, 13 Haziran Perşembe günü saat 11.00’de Karaalioğlu Parkı içerisinde bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezi önünde yapılacak. 

            Yazının başında da ifade ettiğim gibi yaşadığımız ilimizi daha güzel duruma getirmek için yapılacak her türlü çalışma ve proje desteklenmeli.

            Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 127 defa okunmuştur.
Yorumlar