24 Kasım 2020
  • Antalya19°C

“YÜZ YÜZE EĞİTİMİN ÖNEMİ YADSINAMAZ”

Yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda ikinci aşama Pazartesi günü başlayacak. Bu kapsamda ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 8. sınıflarda haftada 2 gün 12 ders saati, imam hatip ortaokullarında haftada 2 gün 14 ders saati,

“Yüz yüze eğitimin önemi yadsınamaz”

09 Ekim 2020 Cuma 16:01

Yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda ikinci aşama Pazartesi günü başlayacak. Bu kapsamda ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 8. sınıflarda haftada 2 gün 12 ders saati, imam hatip ortaokullarında haftada 2 gün 14 ders saati, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflarda ise haftada 2 gün 16 ders saati uygulama yapılacak. Öğrencilerin sosyalleşmesi açısından yüz yüze eğitimin gerekli olduğunun altını çizen Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, “Yüz yüze eğitimin önemi yadsınamaz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda 12 Ekim 2020 Pazartesi günü itibariyle başlayacak olan ikinci aşamanın uygulama programının detaylarını 81 ile gönderilen yazıyla paylaştı. Buna göre Pazartesi gününden itibaren ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 8. sınıflarda haftada 2 gün olarak günlük 6’şar saat toplam 12 ders saati, imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün günlük 7’şer saat toplam 14 ders saati uygulanacak. Lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflarda ise haftada 2 gün olarak günlük 8’er saat toplam 16 ders saati uygulama yapılacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İKİNCİ AŞAMA PROGRAMI

MEB tarafından ikinci aşama uygulama programıyla ilgili yapılan açıklamada, “İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 8. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati (2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak. Lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.  Sınıflar öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak. Ayrıca ilkokullarda ve ortaokul 8. sınıflarda valilik kararıyla Cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek. Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak. Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek” denildi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM ÖNEMLİ”

MEB’in Covid-19 salgınına karşı tüm tedbirleri alarak okulları yüz yüze eğitime açmasının önemli olduğunun altını çizen Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, aksi takdirde okullarda salgının büyük bir hızla yayılacağına dikkat çekti. “Çocukların okuma-yazmayı öğrenmesi, öğretmeniyle duygusal bağ kurabilmesi, arkadaşları ile sosyalleşebilmesi noktasında yüz yüze eğitimin önemi yadsınamaz” diyen Öztürk, bunun eğitimin tüm kademeleri için geçerli olduğunu kaydetti. Öztürk, “Eğitimin kaliteli, verimli bir ortamda yapılması, öğrenme sürecinin etkin ve aktif olması, çocukların arkadaşları ile bir araya gelerek sosyalleşmesi, okul havasını soluması, gelişimleri açısından çok önemlidir” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 6679 defa okunmuştur
Yorumlar